Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl’de “İşte Kadın Çalıştayları” Yapıldı

Kadınları güçlendirmek; kadın iş gücünü harekete geçirmek ve iş gücü piyasasına dahil edilmelerini kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen çalıştaylar, istihdam edilebilirliklerini artırmak ve/veya kendi işlerini kurmak isteyen girişimci kadınlara yönelik olarak gerçekleştirildi.

Kadınların iş gücüne katılımının önündeki kültürel engellerin ortadan kaldırılmasına katkı sağlanmasını ve kadın – erkek eşitliğini teşvik edilmesi de hedefleyen çalıştaylar, ödüllü sosyal girişimci Berat KIJAMILI’nin moderatörlüğünde yapıldı. Atölye çalışmalarını da yer aldığı çalıştaylara TOBB Ankara KGK İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Gülder BAŞAR da katılarak kendi işini kurma yolculuğunu ve deneyimlerini interaktif söyleşiler yoluyla katılımcılarla paylaştı.

30 Mayıs tarihinde Malatya’da başlayan ve 31 Mayıs’ta Elazığ, 1 Haziran’da Tunceli ve 2 Haziran’da Bingöl’de düzenlenen çalıştaylara   Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi Melahat Güray, Fırat Kalkınma Ajansı’nın uzmanları, kadın kooperatiflerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve kadın derneklerinin üyeleri ile kamu, kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Dört gün boyunca bölgenin farklı illerinde düzenlenen çalıştayların açılış konuşmasını yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Ajansın Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinde sosyal ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak üzere yereldeki paydaşlarla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Yoğunlu, kalkınmanın ekonomik büyüme, istikrar ve sektörel yönlerinin olduğunu ancak en önemli tarafının insani tarafı olduğunun altını çizerek, “Kalkınma demek tüm bölgeler için ekonomik büyümenin toplumsal kesimlere yayılması demektir. Bizler bölgemizde görece olarak dezavantajlı kalmış gençlerimiz ve kadınlarımızın işgücü piyasasına entegrasyonunu kolaylaştırmak üzere projeyi hazırladık.”  dedi.

Projenin Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklendiğini ifade eden Yoğunlu, “Genç ve kadın istihdamının sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz. Bu amaca ulaşmak için önemli faaliyetler yürüteceğiniz. En öncelikli faaliyetimiz belirlediğimiz hedef grubumuza uygun mesleki eğitimlerin verilmesi. Tabi buradaki dikkat edilmesi gereken husus, seçilecek mesleki eğitimlerin piyasada aranan, istenen mesleki eğitimler olması. İnşallah bu mesleki eğitimleri bölge illerimizdeki paydaşlarımızla birlikte belirleyerek hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Program Yöneticisi Melahat Güray da başta Fırat Kalkınma Ajansı personeli olmak üzere ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.Güray, projenin doğrudan bölge insanını, kadınları ve gençleri hedefleyen, onların istihdama katılımlarını kolaylaştırmayı amaçlayan bir proje olduğunu kaydetti.

Daha sonra Sosyal Girişimci Berat Kjamili, tarafından “Girişimcilik Bakış Açısıyla Potansiyelini Keşfet” ve “İş Modeli Kanvası Çalışması” atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Kjamili ayrıca “Dijital Dünyada Kendini Var Etmenin Püf Noktaları” konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Çalıştayda son olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ankara Kadın Girişimci Kurulu Komitesi Başkan Yardımcısı Gülder Başar, “Farklı Bakış Açılarından Kadınların İstihdama Katılımı” söyleşisi ile katılımcılara kendi girişimcilik serüveninde elde ettiği tecrübelerini paylaştı.

 

Bize Ulaşın!

Bizi Takip Edin!